
Program Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027 (FEPŻ) - Podprogram 2024
W grudniu 2022 roku Komisja Europejska wydała decyzję zatwierdzającą Program Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027 (FEPŻ), który będzie wdrażany w Polsce z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznej Plus (EFS+) do końca 2029 roku.
Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową (FEPŻ) jest bezpośrednim następcą Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa (POPŻ). Program, podobnie jak POPŻ, opiera się na zapewnieniu osobom najbardziej potrzebującym podstawowej pomocy żywnościowej w formie paczek lub posiłków oraz umożliwieniu im udziału w bezpłatnych warsztatach na rzecz włączenia społecznego – tzw. działaniach towarzyszących.
Skierowania uprawniające do odbioru żywności wydawane są
w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Ustroniu,
ul. Marii Konopnickiej 40.
Więcej informacji udzielą pracownicy socjalni MOPS Ustroń
tel. 518 054 129 i 519 341 337.
17 lutego 2025
Czytaj więcej o: Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027 - Podprogram 2024Firma JMM Sp. z o. o. w partnerstwie z Fundacją Aktywnej Rehabilitacji FAR realizuje na terenie województwa śląskiego projekt pn. OD WYKLUCZENIA DO ZATRUDNIENIA - III EDYCJA.
Celem projektu jest zwiększenie zdolności do zatrudnienia niepracujących mieszkańców województwa śląskiego poprzez realizację procesu reintegracji społecznej i zawodowej realizowanego w ramach ścieżki indywidualnej.
Każdy Uczestnik projektu otrzyma zindywidualizowane wsparcie poprzedzone diagnozą przeprowadzoną przez psychologa i doradcę zawodowego oraz pracownika socjalnego.
Założone rezultaty:
- polepszenie sytuacji społecznej
- nabycie/odbudowanie zdolności samodzielnego funkcjonowania na rynku pracy
- nabycie/podwyższenie kompetencji społecznych
- nabycie/podwyższenie kwalifikacji zawodowych
- podjęcie zatrudnienia
Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej organizatora Projektu.
14 lutego 2025
Czytaj więcej o: Projekt realizowany przez firmę JMM sp. z o.o. - "Od wykluczenia do zatrudnienia"Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że od 1 stycznia 2025 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o rencie socjalnej, dzięki której podwyższeniu ulega limit łącznej kwoty zbiegu renty rodzinnej wypłacanej z rentą socjalną z 200% do 300% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Oznacza to, że górna granica sumy kwot obu rent podwyższona zostanie z 3.561,92 zł do 5.342,88 zł.
W związku z powyższym, osobom uprawnionym do renty socjalnej w zbiegu z rolniczą rentą rodzinną, które miały ograniczaną wysokość pobieranych świadczeń do 200% (czyli do 3.561,92 zł) KRUS przeliczy w styczniu wysokość renty socjalnej i przekaże decyzje ustalające nową wysokość zbiegu świadczeń.
5 lutego 2025
Czytaj więcej o: Komunikat KRUS o zmianach w przepisach o rencie socjalnej i nowym dodatku dopełniającym
Program Pomocy Dzieciom stypendia dla dzieci w ciężkim stanie klinicznym
Do kogo skierowany jest Program?
Program Pomocy Dzieciom jest skierowany do rodzin z terenu całej Polski, znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, opiekujących się dziećmi, które wskutek choroby lub wypadku znalazły się w ciężkim stanie klinicznym. Są to dzieci wymagające wsparcia funkcji życiowych za pomocą respiratora bądź koncentratora tlenu, karmienia dojelitowego lub pozajelitowego, innych całodobowych specjalistycznych zabiegów opiekuńczych i pielęgnacyjnych.
Jest to program kierowany do rodzin, deklarujących gotowość do wykorzystania wszystkich własnych możliwości do pokonania trudności.
29 stycznia 2025
Czytaj więcej o: Stowarzyszenie SPES - Program Pomocy Dzieciom stypendia dla dzieci w ciężkim stanie klinicznym